Ako sa správne starať o svoje zuby?

Bolesť zubov je považovaná za najmenej znesiteľnú a viacerí z vás si pri akomkoľvek zákroku dávate pichať injekciu s anestetikom. Už odmalička sme ale boli vedení k tomu, aby sme starostlivosť o svoje zuby nepodceňovali. Viacerí ľudia si to ale uvedomia až vtedy, keď je neskoro.

Ako sa teda správne starať o svoje zuby?

Nepodceňujte preventívne prehliadky

Každý rok by sme mali absolvovať preventívnu prehliadku a ak ju absolvujeme, vyhneme sa plateniu zákrokov v plnej sume. Aj napriek tomuto mnohí ľudia nechodia na preventívne prehliadky, lebo majú obavy, že im zubári nájdu niečo, čo tam nemajú. Práve obavy zo zubárov mnohým ľuďom komplikujú život.

Ak sa chcete správne starať o svoje zuby, nepodceňujte preventívne prehliadky a navštevujte zubára raz za rok. Odporúča sa ale preventívne chodiť aspoň dvakrát za rok.

Mnohí ľudia nedôverujú zubárom a striedajú ich. Problémom však je akútny nedostatok stomatológov v jednotlivých regiónoch.

Skúseného zubára zo Žiliny, z Bratislavy, či z iných miest ale nemajú pacienti dôvod opúšťať. Skúsení lekári majú totiž medzinárodné skúsenosti, krátke čakanie doby, ale hlavne najmodernejšie vybavenie. Čím modernejšie vybavenie lekár má, tým lepšiu zdravotnú starostlivosť vám dokáže poskytnúť. Platí to aj v prípade zubára.

Dobrá výbava na čistenie zubov

Ak sa chcete správne starať o svoje zuby, okrem pravidelných preventívnych prehliadok nešetrite na výbave na čistenie zubov. Šetriť by ste nemali na zubnej kefke s mäkkými štetinami, medzizubných kefkách, jednozväzkových kefkách, šetrnej zubnej paste a ani na zubných nitiach.

Ak vás zubár objednal na endodonciu, čiže na ošetrenie zubných kazov a zubných defektov, to by mal byť signál, že robíte niečo zle pri starostlivosti o zuby.

Jednozväzkové kefky používajte pravidelne. Vyčistíte nimi ťažko dostupné zuby, najmä zadné stoličky, zuby múdrosti.

Zdroj obrázka:

Autor:  bbernard / Shutterstock.com