Čo je hydrokéla a ako ju je možné liečiť?

V dnešnej dobe trpí množstvo mužov hydrokélou, hoci väčšina ľudí ani nevie, čo to znamená. Nemajte obavy, všetko vám vysvetlíme v tomto článku a aj to, ako je možné toto ochorenie liečiť.

Vo všeobecnosti platí, že hydrokéla je ochorenie semenníkov, ktoré sa prejavuje zväčšením semenníka alebo mieška. Je to dôsledkom nahromadenia tekutiny v tejto oblasti. Hydrokéla postihuje najmä mužov v strednom veku, no nie je nič nezvyčajné ak sa objaví aj u tých mladších ročníkov. Toto ochorenie však pôsobí neesteticky a, samozrejme, škodí zdraviu.

Aké sú možnosti liečby?

Vyšetrenie u lekára

V prvom rade je potrebné zájsť k lekárovi, ktorý vás dôkladne vyšetrí. V tomto prípade ide o špecialistu – urológa. Je odborník v tejto oblasti a rozhodne vám pomôže. Budú vás čakať rôzne vyšetrenia, ako napríklad USG vyšetrenie mieška. Pri podozrení na hydrokélu sa odoberú vzorky, ktoré poputujú do laboratória. Tam sa potvrdí či budete potrebovať operáciu.

Priebeh operácie

Ak vás lekár poslal na operáciu, rozhodne sa nemusíte ničoho obávať. Ide totiž o výkon, ktorí lekári praktizujú na dennej báze. Všetko to trvá len 30 – 40 minút a vďaka lokálnej alebo celkovej anestézii nebudete pociťovať žiadnu bolesť.

Čo sa týka priebehu, operácia hydrokély si vyžaduje niekoľko predoperačných vyšetrení, aby si boli lekári istí, že ste pripravení na výkon. Budete pod dohľadom chirurgov, ktorí vám odstránia nahromadenú tekutinu, a tiež zabránia tvorbe novej v tejto oblasti. Po operácii sa miešok fixuje špeciálnou náplasťou, rez sa vyčistí a zašije.

Rekonvalescencia

Po operácii ide pacient do domácej liečby, kde je potrebné, aby si operovanú oblasť naďalej chladil. Je dôležité, aby ste sa vyhli fyzickej námahe a zvolili kľudový režim. Nezabúdajte ani na pravidelné kontroly u lekára.