Jodikal vám pomôže doplniť chýbajúci jód

 

Nie každý si uvedomuje, aký je jód pre náš organizmus dôležitý prvok. Podľa WHO jeho nedostatkom trpí 800 000 až 900 000 ľudí na svete. Toto číslo je vzhľadom k minulosti už pomerne nízke, pretože mnoho krajín pridáva jód napríklad do jedlej soli, alebo do stravy hovädzieho dobytka, čím je kravské mlieko následne obohatené o jód. Tým sa predchádza masovému nedostatku jódu v populácii. Neznamená to ale, že nie ste jeho nedostatkom ohrození.

Kedy nám môže chýbať jód?

Zvýšenú potrebu príjmu jódu majú predovšetkým ženy v tehotenstve a v období dojčenia. Nedostatok jódu spôsobuje poruchy vývoja dieťaťa a nevratné zmeny na nervovom systéme. Môže byť dokonca príčinou tzv. endemického kreténizmu, ktorý spôsobuje nedostatočná činnosť štítnej žľazy spôsobená nedostatkom jódu.

Ďalšou ohrozenou skupinou sú vegetariáni a vegáni. Jód sa totiž v prirodzenej strave nachádza predovšetkým v morských rybách. A pokiaľ túto potravu z jedálničku vynecháme, a vylúčime napríklad ešte kravské mlieko, môžeme začať nedostatok jódu pociťovať.

Doporučené denné dávky jódu

  • Deti do 10 rokov: 120 mikrogramov
  • Dospelí a deti 10+: 150 mikrogramov
  • Tehotné ženy: 200 až 250 mikrogramov
  • Dojčiace ženy: až do 300 mikrogramov

TIP: Jód ako doplnok stravy kúpite v eshope Greenlike.sk.

Krása a zdravie sú nedostatkom jódu ohrozené

Už sme zmienili závažné problémy, ktoré nedostatok jódu vyvoláva pokiaľ ide o štítnu žľazu. Objaviť sa môžu tiež problémy s pohlavnými žľazami, s mliečnou žľazou, nefunguje nám správne reprodukčný systém, zhorší sa nám kvalita pleti, objavia sa metabolické poruchy, arytmia, ateroskleróza, zvýšená únava, nespavosť, anémia, či bolesť a slabosť svalového aparátu.

Ak nejete morské ryby, užívajte doplnok stravy s obsahom jódu

Jód sa nachádza v o jód obohatenej soli, alebo v mlieku, vrátane dojčenskej výživy. Prirodzene sa vyskytuje v morských plodoch, morských rybách a v riasach. Obsahuje ho minerálna voda Vincentka a Hanácka kyselka. V ovocí a v zelenine ho je menej. Ak práve týmto potravinám neholdujete, alebo patríte k vyššie uvedeným rizikovým skupinám, užívajte jód ako doplnok stravy. Kvalitným je Jodikal od Naturvita.