Nie každý si uvedomuje, aký je jód pre náš organizmus dôležitý prvok. Podľa WHO jeho nedostatkom trpí 800 000 až 900 000 ľudí na svete. Toto číslo je vzhľadom k minulosti už pomerne nízke, pretože mnoho krajín pridáva jód napríklad do jedlej soli, alebo do stravy hovädzieho dobytka, čím je kravské mlieko následne obohatené o jód. Tým sa predchádza masovému nedostatku jódu v populácii. Neznamená to ale, že nie ste jeho nedostatkom ohrození.

Kedy nám môže chýbať jód?

Zvýšenú potrebu príjmu jódu majú predovšetkým ženy v tehotenstve a v období dojčenia. Nedostatok jódu spôsobuje poruchy vývoja dieťaťa a nevratné zmeny na nervovom systéme. Môže byť dokonca príčinou tzv. endemického kreténizmu, ktorý spôsobuje nedostatočná činnosť štítnej žľazy spôsobená nedostatkom jódu.

Ďalšou ohrozenou skupinou sú vegetariáni a vegáni. Jód sa totiž v prirodzenej strave nachádza predovšetkým v morských rybách. A pokiaľ túto potravu z jedálničku vynecháme, a vylúčime napríklad ešte kravské mlieko, môžeme začať nedostatok jódu pociťovať.

Doporučené denné dávky jódu

  • Deti do 10 rokov: 120 mikrogramov
  • Dospelí a deti 10+: 150 mikrogramov
  • Tehotné ženy: 200 až 250 mikrogramov
  • Dojčiace ženy: až do 300 mikrogramov

TIP: Jód ako doplnok stravy kúpite v eshope Greenlike.sk.

Krása a zdravie sú nedostatkom jódu ohrozené

Už sme zmienili závažné problémy, ktoré nedostatok jódu vyvoláva pokiaľ ide o štítnu žľazu. Objaviť sa môžu tiež problémy s pohlavnými žľazami, s mliečnou žľazou, nefunguje nám správne reprodukčný systém, zhorší sa nám kvalita pleti, objavia sa metabolické poruchy, arytmia, ateroskleróza, zvýšená únava, nespavosť, anémia, či bolesť a slabosť svalového aparátu.

Ak nejete morské ryby, užívajte doplnok stravy s obsahom jódu

Jód sa nachádza v o jód obohatenej soli, alebo v mlieku, vrátane dojčenskej výživy. Prirodzene sa vyskytuje v morských plodoch, morských rybách a v riasach. Obsahuje ho minerálna voda Vincentka a Hanácka kyselka. V ovocí a v zelenine ho je menej. Ak práve týmto potravinám neholdujete, alebo patríte k vyššie uvedeným rizikovým skupinám, užívajte jód ako doplnok stravy. Kvalitným je Jodikal od Naturvita.

 Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *