SIDS, iným slovom syndróm náhleho úmrtia, je mimoriadne nebezpečný syndróm, ktorý sa síce nevyskytuje často, ale postihnúť môže každé dieťa. Čo to vlastne je a ako vám s tým pomôže monitor dychu?

Malé dieťatko je krásnym stvorením, zároveň ale veľmi zraniteľným. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve najmenšie bábätká vyžadujú najviac starostlivosti a opatrnosti s ich manipuláciou. Najmä počas prvých týždňov, keď máte svoje dieťa doma. Jeho orgány sú ešte krehké a vyvíjajú sa, je to zároveň obdobie, kedy sa môžu objaviť mnohé skryté problémy. Jedným z najnebezpečnejších je syndróm SIDS alebo syndróm náhleho úmrtia. Ako hovorí jeho názov, jedná sa o syndróm, ktorého následkom je náhle úmrtie bábätka bez akýchkoľvek varovných signálov. Toto úmrtie je spôsobené zástavou dýchania alebo srdcovej činnosti. Ako bolo spomínané, syndróm náhleho úmrtia môže postihnúť každé dieťatko, najviac ohrozené sú však bábätká, na ktoré vplývajú rizikové faktory ako nízky vek matky alebo jej zlá životospráva, nízka hmotnosť bábätka, problémy s dýchacími cestami alebo iné zdravotné problémy, ktoré môžu k SIDS viesť. Každá mamička by tak mala byť na pozore, celý deň však sedieť pri postieľke a neustále sledovať životné funkcie vášho dieťatka je prakticky nesplniteľná požiadavka. Preto je tu jednoduchšie riešenie – monitory dychu. Ako fungujú a prečo by ste ich mali využívať?

Jednoduché použitie, dostupná cena

Monitor dychu je prístroj na nezaplatenie, jeho cena sa však pohybuje v znesiteľných medziach, tie najlepšie monitory dychu získate už za cenu okolo 100 eur. Na to, že tento prístroj vie zachrániť to najdrahšie čo máte, je to veľmi výhodná cena a o zakúpení alebo nezakúpení monitoru dychu by ste nemali uvažovať ani chvíľku. Ak vám na zdraví vášho dieťatka skutočne záleží, monitor dychu by mal byť v základnej výbave každej mamičky. Monitor dychu sa zväčša skladá z dvoch súčastí – senzorovej podložky a samotného tela prístroja, ktoré je v podobe malej škatuľky. Senzorovú podložku umiestnite pod matrac alebo plachtu, na ktorej bábätko leží. Monitor dychu pomocou senzorovej podložky neustále sníma životné funkcie dieťatka ako tep a dych, signály neustále vyhodnocuje a v prípade, že zaznamená určité nezrovnalosti v životných funkciách, automaticky spustí alarm, aby dal rodičom vedieť, že niečo nie je v poriadku. Princíp fungovania je tak mimoriadne jednoduchý, obsluhu monitoru dychu zvládne skutočne každý.

Ako vybrať ten správny?

Tak ako pri všetkých iných produktoch, aj pri výbere monitoru dychu máte na výber z viacerých výrobcov a modelov. Tu platí staré známe, monitor dychu treba vyberať na základe kvality a spoľahlivosti, nie ceny. Kúpiť najlacnejší monitor dychu vám môže spôsobiť viac starostí a problémov ako výhod. Lacné modely totiž nie sú najpresnejšie a nevyužívajú najmodernejšie dostupné technológie, plané poplachy pri nich tak nie sú žiadnou výnimkou. Kvalitné monitory dychu využívajú presné senzory a technológie, vďaka ktorých je riziko planých poplachov minimalizované a vedia mimoriadne presne monitorovať životné funkcie. Kvalitnými monitormi dychu sú napríklad monitory dychu Babysense, ktoré boli dlhé roky vyvíjané na to, aby dokázali fungovať čo najpresnejšie a najdokonalejšie. Či už sa bavíme o monitoroch Babysense alebo monitoroch iných značiek, mali by ste si všímať pár základných vecí, ako jednoduchosť ovládania, celý set by mal byť čo najprenosnejší, aby ste ho mohli brávať so sebou a čo je hlavné, nemal by dieťatko nijako obmedzovať. Podstatné by malo byť aj to, aby monitor dychu nevyžaroval rádiofrekvenčné žiarenie a neinterferoval s inou elektronikou v domácnosti. Výber monitoru dychu tak nie je nijako zložitý, pokiaľ máte bábätko a chcete mu zaistiť kompletnú bezpečnosť, monitor dychu je základnou pomôckou. Nečakajte a vyberte si ten svoj aj vy!

 

 Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *