Železo sa v ľudskom tele nachádza predovšetkým v hemoglobíne, ktorý je súčasťou červených krviniek. V tele ho síce nemáme viac ako by sme našli v jednom klinci, ale jeho nedostatok nás vie veľmi negatívne ovplyvniť. Práve červené krvinky sú zodpovedné za prenos kyslíku z pľúc do iných tkanív, a tak nedostatok železa negatívne ovplyvní vlastne celý náš organizmus.

Každý deň by mali ženy prijímať 15 mg a muži 10 mg železa. Naozaj nejde o preklep, pretože ženy strácajú železo napríklad pri menštruácii. Pri silnejšej až 50 mg za deň. Obecne platí, že by sme po krvnej strate mali doplniť železo. Napríklad po operácii by sa mala zvýšiť dávka železa na deň na 50 až 100 mg. Ženy o železo prichádzajú aj v priebehu tehotenstva a pri kojení. Železo je pritom dôležité pre zdravý vývoj plodu aj dojčaťa. U detí sa odporúča príjem železa podľa veku od 8 mg/za deň po 14 mg u adolescentov.

Ako sa telo chová, ak mu chýba železo?

Nedostatok železa spôsobuje chudokrvnosť, teda anémiu. Tá ovplyvňuje mozog a objavuje sa apatia, ospalosť a únava. Nefungujú nám dobre svaly. Trpíme znížením svalovej sily aj svalovou únavou. Negatívne sa anémia prejaví a na našej pokožke, slizniciach a vlasoch. Sliznice sú bledé, môžu nám padať vlasy.

TIP: Zlepšite kvalitu svojich vlasov s prípravkom Biosil pre vlasy.

Železo z prírodných zdrojov

Nedostatkom železa trpia veľmi často vegetariáni a vegáni. Jeho hlavným zdrojom je totiž živočíšna potrava. Obsahuje ho mäso a vnútornosti. V rastlinnej strave sa nachádza málo, ak tak vo fazuli, šošovici, marhuliach, slivkách, v mandliach a v orieškoch. Železo sa lepšie vstrebáva spolu s vitamínom C.

Za nedostatok železa môže aj jeho malá vstrebateľnosť

Nedostatok železa si môžeme spôsobiť aj diétnou chybou. Či už vylúčením mäsa a vnútorností z jedálničku, ale aj menej viditeľnými. Napríklad nadmerná konzumácia kávy a čaju znižuje vstrebateľnosť železa. Tú spôsobia aj šťavelany či vláknina v strave. Pozor na lieky na zníženie kyseliny v žalúdku (antacia). Aj tie vedia spôsobiť, že železo do nášho organizmu vojde, ale nevyužité sa z neho vylúči.

Železo z doplnku stravy

Ak chcete mať istotu, že nebudete trpieť nedostatkom železa vrátane negatívnych sprievodných znakov, ktorý je napríklad až nezvládnuteľná únava, užívajte železo ako doplněk stravy. Kvalitným doplnkom stravy je Železo plus od Naturvita. Obsahuje 20 mg železa v jednej tablete, naviac kyselinu listovú v dobre vstrebateľnej folátovej podobe a vitamín B12. Predáva ho lekáreň Greenlike.sk. Vďaka tomuto doplnku stravy sa vyhnete nedostatku železa aj silnej anémii.

 Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *